Symulowana podróż na Marsa na pokładzie ISS

NASA rozważa wykorzystanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do ćwiczeń przed załogową misją na Marsa. Taką wiadomość podano oficjalnie wczoraj (20. marca).

Przestrzenie stacji orbitalnej zapewniają warunki, w których można przetestować jak  organizmy astronautów zniosą długotrwałe  wystawienie na działanie mikrograwitacji, czyli warunków jakie towarzyszyć będą Misji.

Szef programu stacji kosmicznej, Mike Suffredini przewiduje, że misja taka potrwałaby znacznie dłużej, niż standardowe 6 miesięcy (tyle czasu przebywają astronauci na ISS obecnie). W trakcie takiej próbnej misji na Marsa zaaranżowane zostaną dodatkowe utrudnienia, z jakimi będziemy musieli zmierzyć się w trakcie międzyplanetarnej podróży.

Oprócz badania wpływu mirograwitacji planowana jest próba procesu komunikacji członków misji z rodzimą planetą w warunkach oddalenia od Ziemi. Opóźnienie w komunikacji Ziemia-Mars może wynieść aż 22 minuty. W takich warunkach nie ma mowy o bezpośredniej rozmowie. Przewiduje się, że najlepszym rozwiązaniem będą wiadomości tekstowe.

Innym elementem misji będzie próba samodzielności astronautów, którzy oddaleni od dowództwa będą zmuszeni sami zmierzyć się z większością problemów międzyplanetarnej misji.

Plany rozpoczęcia takiej symulacji musza poczekać z realizacją dwa lub trzy lata, przewiduje szef misji.

źródło Space.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s