Ziemskie porosty i bakterie mogą przetrwać na Marsie

Niemiecka Agencja Kosmiczna

Porosty występujące na biegunie oraz w Alpach mogą przetrwać w warunkach podobnych do marsjańskich. Do takiego wniosku doszli astrobiologowie z Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Ich eksperyment polegał na hodowli różnych mikroorganizmów w warunkach przypominających te z Czerwonej Planety przez 34 dni. Bakterie oraz wspomniane porosty całkiem szybko zaadaptowały się do trudnych warunków wykazując się aktywnością oraz zdolnością do przeprowadzania fotosyntezy – jednego z najważniejszych, zdaniem astrobiologów, procesów życiowych.  Organizmy najlepiej czuły się w pęknięciach i szczelinach skalnych.

ziemskie porosty, wikipedia.org

Sztuczne warunki zostały ustalone na podstawie danych dostarczonych przez łaziki poprzedniej misji NASA – Opportunity oraz Spirit. W komorze symulującej Marsa temperatura wahała się w przedziale od -50st C do +23 st, ciśnienie atmosferyczne nie przekraczało 6 milibarów, skład sztucznej atmosfery (podobnie jak na Czerwonej Planecie) to w 96% dwutlenek węgla, 4% azotu oraz śladowe ilości innych pierwiastków (m.in. tlenu). Trzeba zaznaczyć, że organizmy wykorzystane w eksperymencie potrafią przetrwać w trudniejszych warunki niż te z eksperymentu – na co dzień spotykamy je wysoko w Alpach oraz na biegunie.

Jean-Pierre de Vera jest przekonany, że ziemskie organizmy są w stanie żyć na powierzchni Marsa. Woda niezbędna do podtrzymywania większości procesów jest obecna każdego poranka oraz wieczoru marsjańskiego dnia pod postacią skondensowanej pary, więc organizmy mogłyby ją zaabsorbować. „Jeśli 4 miliardy lat temu zrodziło się tam życie, być może istnieje do dzisiaj w szczelinach i zakamarkach planety” twierdzi de Vera. Eksperyment niestety nie pozwala stwierdzić zachowania organizmów w ciągu dziesięcioleci czy setek lat.

Odkrycia eksperymentu wskazują na dodatkowe utrudnienie przy misjach kosmicznych. Należy zachować ostrożność, by nie przenieść mikroorganizmów ziemskiego pochodzenia na powierzchnię Marsa. W takim wypadku mogłoby okazać się, że poszukiwanie życia poza Ziemią stanie się jego rozprzestrzenianiem.

Szacunkowo 80% biomasy ziemskiej stanowią prymitywne organizmy takie jak te wykorzystane w eksperymencie.

żródło: marsdaily.com

1 thought on “Ziemskie porosty i bakterie mogą przetrwać na Marsie

  1. Pingback: Marsjański kombinezon w Krainie Lodowych Gigantów | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s