Opportunity znowu w drodze

Na stronach NASA pojawiła się wiadomość o Opportunity – jednym z dwóch łazików misji Mars Exploration Rover. Przez ostatnie 19 tygodni robot spoczywał unieruchomiony na północnym stoku krateru Endeavour, w regionie nazwanym Cape York. Zaparkowano go w pozycji zapewniającej najlepsze naświetlenie paneli słonecznych. Dzięki temu Opportunity
przetrwał zimę, ale znikome ilości energii jakie uzyskiwał przekreślały możliwość przemieszczania się. Dodatkowym utrudnieniem stała się warstwa pyłu, jaka osadziła się na panelach. Zespół sterujący robotem liczy na wiatr, który mógłby „odkurzyć” zabrudzone solary (fot.).

Robot nie zapadł w sen zimowy, każdego dnia wykorzystywał część zgromadzonej energii na badania otoczenia oraz ruchów planety. Zdjęcia załączone do tego postu pochodzą z okresu tego wymuszonego postoju. Warto dodać, że ostatniego eksperymentu (pomiary radiowe wnętrza planety) wcale nie planowano w chwili wysłania pary łazików na Marsa w 2004 roku.

Teraz, gdy marsjańska zima ma się ku końcowi a dni są coraz dłuższe robot mógł opuścić swoją „kryjówkę” nazwaną przez zespół JPL Greeley Haven i kontynuować badania krateru. Robot zmienił wczoraj położenie zsuwając się poniżej skalnego wzniesienie Greeley Heven o 3,67 metra. „Dobrze być znowu w drodze” relacjonuje Ashley Stroupe, jeden z pilotów robota zespołu JPL. „Naszym następnym celem jest jasna łata kilka metrów poniżej stoku. Być może jest to pył marsjański, którego nie widzieliśmy wiele w regionie Meridiani. Wykorzystamy szansę i spróbujemy dowiedzieć się czegoś nowego”. Następnie naukowcy mają nadzieję odnaleźć kolejne ślady, przekonujące o obecności wody na planecie.

Zanim warunki zmusiły Opportunity do postoju naukowcom udało się dostrzec i zbadać niewielką żyłkę minerałów gipsowych świadczących o tym, że w przeszłości w miejscu tym płynęła woda. Najprawdopodobniej uderzenie meteorytu, które utworzyło krater Endeavour nagrzało dostatecznie wody gruntowe by te wydostały się ponad powierzchnię, wypłukując część soli mineralnych. Biorąc pod uwagę wiek krateru, można stwierdzić że przed 4 miliardami lat na Marsie istniała woda w stanie ciekłym.

To już piąta zima, jaką Opportunity przepracował na powierzchni Czerwonej Planety. Łączny dystans jaki pokonał wynosi 34 km. Łączność z bliźniaczym łazikiem Spirit została utracona w 2010 roku.

źródło: JPL

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s