Polska pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA

Dnia 12. czerwca na posiedzeniu Rady Ministrów zapadła decyzja o przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. O decyzji rządu poinformował minister spraw zagranicznych R. Sikorski na swoim koncie na Twitterze.

Negocjacje pełnego członkowstwa Polski w agencji rozpoczęły się jesienią 2011 roku a skończyły w kwietniu br. Zwieńczeniem trwającego od 1994 roku procesu współpracy Polski z agencją będzie akces, który oficjalnie nastąpi jesienią 2012 roku. Nie znamy jeszcze dokładnej daty, informację na pewno w sowim czasie znajdziecie na blogu.

Dotychczasowe umowy nakładały na Polskę obowiązek finansowania w części badań ESA. Po przystąpieniu Polski do agencji, nasi naukowcy i placówki badawcze mają prawo pobierać pieniądze na badania z budżetu ESA. W ten sposób przynajmniej cześć z blisko 2 mld złotych przeznaczonych na agencję wróci do kraju pod postacią inwestycji w badania i rozwój.

Nie trzeba chyba nikogo przkeonywać o pozytywnych skutkach przystapienia dla gospodarki i rozwoju kraju. Kosmos przestaje być domeną naukowców, coraz częściej mówi się choćby o wydobywaniu surowców poza Ziemią. W ciągu najbliższych dziesięcioleci możemy spodziewać się kosmicznej rewolucji, a dzięki członkowstwu sami staniemy się jej częścią.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s