Zielone światło dla indyjskich badań Marsa

Pisałem już o planach ISRO [Indyjskiej Agencji Badań Kosmicznych] w zdobywaniu Czerwonej Planety. Celem hindusów jest przeprowadzenie badań z orbity, mających dostarczyć wielu informacji o atmosferze planety. Do tej pory nie znaliśmy oficjalnego stanowiska rządu Indii w sprawie misji.

W środę 15 sierpnia premier Indii Manmohan Singh oficjalnie potwierdził zainteresowanie rządu tym samym dając ISRO zielone światło do przygotowania misji. Ma ona ruszyć w 4. kwartale 2013 roku a jej koszt oszacowano na 4-5 mld. rupii (70-90 mln $).

Przemówienie, którego częścią było oświadczenie, zostało wygłoszone z okazji 66. indyjskiego święta niepodległości. Pomimo entuzjazmu władz, projekt nie uniknął krytyki. Bindeshwar Pathak z organizacji Sulbah chroniącej osoby najbiedniejsze tak wypowiedział się na temat ambitnych planów Indii: „Podbój kosmosu niesie ze sobą pewne naukowe korzyści, to niepodważalne. Ale na pewno nie pomoże najbiedniejszym. To, na czym powinny się teraz skupić władze, to sprawy zdrowia, dostępu do wody pitnej i wykształcenia”. Według statystyk ponad 1/4 mieszkańców Indii żyje poniżej progu ubóstwa.

źródło: marsdaily.com

1 thought on “Zielone światło dla indyjskich badań Marsa

  1. Pingback: ISRO też chcą na Marsa | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s