Co właściwie mówią skały – czyli trochę o geologii MSL

Tego posta piszę z zamiarem zrozumienia – co takiego geologowie widzą w zdjęciach przesyłanych przez Curiosity? Biorąc pod uwagę cały foto-arsenał, w jaki wyposażony jest łazik domyślam się, że interesujące zespół badaczy zdjęcia to zarówno ujęcia otoczenia łazika, zbliżenia na poszczególne skały i niemal mikroskopowe zdjęcia struktury gleby czy kamieni. Ale co oni w tym wszystkim widzą? To co tutaj napiszę to swobodny naukowy spacer przez tzw. stratyfikację w geologii.

W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytanie trafiłem na porównanie obszaru lądowania z Wielkimi Kanionami znajdującymi się w USA. Zostało ono zresztą przedstawione dzisiaj na oficjalnym serwisie MSL.

Przyjrzyjcie się zdjęciu tych niesamowitych formacji. Ich ściany, zwężające się ku górze, pokrywa wzór równoległych, różnobarwnych pasów, identycznych na całym obszarze. Te pasy to warstwy (albo straty) geologiczne. Powstają na skutek wydarzeń w historii planety i są poukładane od najstarszego (na dole) ku młodszym wyżej. Można powiedzieć, że to taki geologiczny kurz, którego nikt nigdy nie sprząta. Zbiera się od miliardów lat.

Warstwy (straty) widoczne na zboczach Wielkich Kanionów

Dzięki badaniom warstw wiemy, w jakim okresie obszar Wielkich Kanionów stanowił ocean a kiedy był to stały ląd. Pomagają w tym skamieniałości skorupiaków czy bogate w morską sól minerały – obecne w danej warstwie wskazują na „mokrą” przeszłość. Grubość warstw pozwala określić czas trwania określonego okresu a osad jaki znajduje się na styku każdej straty opowiada o wydarzeniach, jakie doprowadziły do zmian. W warstwach można znaleźć informacje o klimacie, temperaturze a nawet procentowej zawartości poszczególnych pierwiastków w atmosferze – o ile dysponuje się odpowiednimi narzędziami. To źródło wiedzy o przeszłości naszej planety.

Warstwy widoczne w Kraterze Gale’a

Dzięki Curiosity cała wiedza o badaniu przeszłości planet trafiła na zupełnie nowy obszar. Pamiętajmy, że MSL to w większości eksperyment geologiczny z niewielkim dodatkiem astrobiologii.

Wiek krateru Gale’a ocenia się na 3,5 mld lat. To bardzo dużo, nawet dla planety. Zastanawia Was skąd we wnętrzu krateru wzięła się góra? To samo pytanie postawili sobie naukowcy. Przypuszcza się, że lej powstały w skutek uderzenia meteorytu z czasem zaczęły wypełniać coraz to nowe warstwy skał i pyłu. Być może działała woda, a może to dzieło wiatru. W każdym razie po wielu setkach milionów lat to co było zagłębieniem stało się wysoką na prawie 6 km górą.

Żeby poznać historię Czerwonej Planety Curiosity musi warstwa po warstwie przeprawić się przez stratyfikację tego miejsca. Gdzieś w górę, ponad brzeg krateru. Przy okazji pokazując światu wiele niesamowitych, wysokiej jakości zdjęć z innej planety. Bardzo ciekawi mnie co pozostawił po sobie marsjański ocean. Jeśli w przeszłości planety występowała tam woda pod znaną nam postacią, to na pewno trafimy na jej ślad zapisany w skałach. A może znajdziemy malutką marsjańską skamielinę? Curiosity ma ręce pełne roboty.

This entry was posted in Curiosity (MSL), Varia and tagged , , , by clrk. Bookmark the permalink.

About clrk

Exploring space from home, diving into all things electronic, enjoying different arts and looking forward to put legs back on snowbard. Fresh baked boardgamegeek. Currently located in Antwerpen, Belgium. For any inquires, freelance offers or simply to say hi write to clrwk85@gmail.com. Cheers!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s