Najbardziej intrygujące doniesienie misji MER?

Opportunity od ponad 8 lat aktywnie bada powierzchnię Czerwonej Planety. Najbliższe kilka tygodni robot poświęci pracy nad jedną z bardziej intrygujących zagadek geologicznych misji. Od połowy września w internecie można zobaczyć zdjęcie, które załączyłem powyżej. To zdjęcie Oppy wykonał aparatem Microscopic Imager. Zdjęcie obejmuje fragment podłoża o przekątnej ok. 6cm

Niewielkie kuliste obiekty różnią się od odkrytych w 2004 roku blueberries budową i składem chemicznym. Jest możliwe, że powstały na skutek działania związanej z minerałami wody. Pochodzenie podobnych groszkowatych formacji opisanych na Ziemi potwierdza tę hipotezę.  Różnice między odkryciem z krateru Endeavour a tym z 2004 roku naukowcy tłumaczą obecnością różnych minerałów w obu lokalizacjach.

Inne hipotezy tłumaczą pochodzenie kulek nagromadzaniem się popiołu wulkanicznego albo zderzeniem, które utworzyło krater – ogromna energia „rozchlapała” płynną skałę, która zastygła w takiej formie. Nasze zadanie na najbliższe miesiące to szczegółowa obserwacja otoczenia w celu poparcia którejś z hipotez mówi S. Squyers z Uniwersytetu Cornella.

Robot jest teraz na wewnętrznej krawędzi krateru Endeavour, w mijescu nazwanym Matijevic Hill. To tutaj przez najbliższe miesiące będzie poszukiwał rozwiązania geologicznej zagadki. Nazwę dla obecnego położenia Opportunity wybrano dla upamiętnienia zmarłego w tym roku Jacoba Matijevica, jednego z inżynierów JPL.

3 thoughts on “Najbardziej intrygujące doniesienie misji MER?

  1. Tutaj zdjęcie w lepszej rozdzielczości

    Niektóre z tych bombli wyglądają jakby pękły. Na jednym takim pękniętym bomblu (w górym lewym rogu) jest szklista świecąca powierzchnia, a na jego sąsiedzie widać coś co przypomina pajęczynkę 🙂

  2. Pingback: Tymczasem, w kraterze Endeavour – Opportunity | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s