Aktualności Curiosoity, sol. 62 – 78

Od ponad 15 soli łazik Curiosity zajmuje się badaniem obszaru Rocknest. W czasie tych badań przekazał na Ziemię interesujące informacje o pogodzie w miejscu badań oraz niepełną panorame lokalizacji. Przede wszystkim robot przygotował się do pracy z marsjańską glebą. Od czasu uruchomienia pierwszy raz aparatury przygotowującej materiał do badań (sol 58) i przeczyszczenia jej niewielką ilością piasku (sol 62) robot „przekopał” Rocknest 4 razy.

Pierwsza porcja piasku została odrzucona, zgodnie z zamierzeniem pilotów misji. Nieużywane komory i przejścia CHIMRA (aparatury Sa-SPaH –  pobierającej i przetwarzającej materiał na próbki) wymagały oczyszczenia z ewentualnych niepożądanych drobin zabranych z Ziemi (o szczegółach tego procesu powinniście niebawem przeczytać na stronie). Zadanie zostało pomyślnie ukończone. Nabieranie kolejnej porcji do badań wstrzymało zlokalizowanie na zdjęciach niewielkiego przedmiotu, który najprawdopodobniej odczepił się od robota.

Do czasu wyjaśnienia czym był ten kawałek plastiku wstrzymano jakąkolwiek aktywność Curiosity. Najprawdopodobniej przycyzną alarmu był nieistotny z punktu widzenia działania robota kawałek plastiku z okablowania lądownika, jednak ostrożności nigdy nie za wiele.

W trakcie nabierania i przetwarzania kolejnej porcji materiału zauważono świecące drobiny w marsjańskiej glebie. Chociaż tym razem mieliśmy do czynienia z materiałem pochodzenia marsjańskiego, naukowcy woleli odrzucić te porcję i nabrać inną  z innego miejsca.

Po przekazaniu instrukcji nabrania trzeciej porcji gleby sonda komunikacyjny MRO pośredniczący w wymianie danych między robotem a Ziemią niespodziewanie przeszedł w tryb awaryjny. Satelita to zaawanoswany robot, który na bieżąco obserwuje i kontroluje parametry swojej pracy. Gdy zarejstruje na którymkolwiek wskaźniku odejście od normy, natychmiast przełącza się w tryb awaryjny „unieruchamiając” się w oczekiwaniu na polecenia z Ziemi. Na czas usunięcia awarii piloci muszą posługiwać się komunikacją przez pozostałe dwie sondy Mars Odyssey i Mars Express, które transmitują dane znacznie wolniej.

Obrazy niskiej rozdzielczości jakie przesłał łazik potwierdziły działanie CHIMRA, robot przekazał również raporty pracy pozostałych urządzeń – REMS, RAD, DAN i ChemCam. Trzeci „nabierak” marsjańskiego piasku został przekazany do dalszej analizy. Niewielką ilość wysypano na platformie obserwacyjnej (zdjęcie – sol 70), do analizy APXS i MAHLI. Zaraz po wylądowaniu na niewielkim talerzu (średnica niecałe 8cm) materiał został zdmuchnięty przez wiatr, pozostawiając niewielką ilość uchwyconą na zdjęciu.

Ocena zawartości talerza potwierdziła przydatność do badań w CheMin. W trakcie sol 72 robot zasygnalizował, że pierwsza próbka marsjańskiej gleby znalazła się we wnętrzu urządzenia. Badanie w tym laboratorium jest jednym z kluczowych badań misji i ma pomóc w poszukiwaniu na Marsie środowiska, w jakim mogłoby zainstnieć życie.

Dzień po uruchomieniu CheMin Curiosity zasygnalizaował, że urządzenie działa i sprawdza zawartość minerałów w dostarczonej próbce. Oprócz badań CheMin tego dnia przeprowadzono kolejne czyszczenie aparatury CHIMRA przygotowując ją do kolejnego ważnego kroku – przekazania odrobiny gleby do laboratorium SAM.

W trakcie sol 74 wykonano ciekawe badanie ChemCam. Wiązka lasera dwukrotnie – w ciągu dnia i tuż przed świtem – rozgrzała na ułamek sekundy skrawek marsjańskiego piasku do stanu plazmy. Badanie miało wskazać różnice w ilości wodoru w obydwu próbach. W taki sposób zespół JPL starał się dowiedzieć, czy na planecie wystepuje zjawisko podobne do ziemskiej rosy.

Załączona mozaika zdjęć MastCam 100 przedstawia skały pochodzenia wulkanicznego odkryte w Rocknest, została zrobiona w trakcie sol 76. Kolejna porcja piasku trafiła do CheMin trakcie sol 77 (po uprzednim podglądzie na platformie obserwacyjnej). Część materiału we wnętrzy CHIMRA została wykorzystana do ponownego czyszczenia wnętrza. Następna porcja ma trafić do SAM i naukowcy chca mieć pewność, że razem z nią do laboratorium nie trafią Ziemskie zanieczyszczenia biologiczne.

Sol 78 skończył się dzisiaj około godziny 16 naszego czasu. W trakcie tego dnia uruchomiono m.in. badania atmosfery aparaturą SAM.

12 thoughts on “Aktualności Curiosoity, sol. 62 – 78

 1. Fajnie ale można zauważyć pewną tendencję.
  Za dużo powtórzeń – 50% pojemności tekstu to powtórzenia poprzednich informacji. To wszystko jest już w poprzednich newsach.
  Za dużo informacji jest nie dopowiedzianych. Np. badanie zawartości wodoru. To w końcu jest rosa/nie ma rosy. Czy poza badaniem te informacje są opracowywane czy co. Dobrze by było zamykać informacje lub informować, że dane za jakiś czas będą opracowane.
  I na koniec zdjęcia – na przykładzie tego śladu po laserze. Zaprezentowane zdjęcie to niewyraźna rozmyta plama. A wystarczyłoby dobrać czytelne zdjęcie, które na pewno podniesie profesjonalizm tekstu.

 2. Przyznam, że pisałem to jakby „na kolanie”. Jesień zabija we mnie poczucie dziennikarskiego obowiązku, pozatym zabrałem się za „nałukę” i nie miałem za wiele czasu na pisanie bloga. Obiecuję poprawę 🙂 i dziękuje za cenne uwagi, do usłyszenia!

   • To fragment wyposażenia REMS czyli marsjańskiej stacji meterologicznej. Służy pomiarom promierniowania ultrafioletowego (UV) jakie dociera do łazika. Jest zamontowany na burcie i „patrzy” na niebo. Składa się z 6 sensorów co widać na zdjęciu.
    Łazik zrobił dokładne ujęcie tego urzadzenia żeby sprawdzić ile się na nim nagromadziło kurzu. Co jakiś czas trzeba sprawdzić ile ten przyrząd jeszcze widzi. Każde oko wyposażone jest w namagnesowany pierścień i to jedyna ochrona sensorów przed marsjańskim pyłem.

   • Sensorów jest 6, każdy dla poszczególnego zakresu długości fali nadfioletu (rodzajów UV)

    Mam nadzieję że to wyczerpująca odpowiedź 🙂

 3. Tak dziękuję 🙂
  Mam pytanie na stronach są publikowane zdjęcia z poszczególnych sol, ale brak np. składu obiektów badanych przez ChemCam czy gdzieś to jest to publikowane ?

  • Podobno wszystkie dane zebrane przez misje NASA są dostępne na stronie http://pds.nasa.gov/ ale póki co nie widze tam nic od MSL.
   Podejrzewam, że w tej chwili informacje zebrane przez MSL przypominają sterte niepoukładanych puzzli i czekają na opracowanie.
   Jeśli szukasz dokumentacji naukowej dotyczącej misji napisz co Cię interesuje na mail, jak znajdę w swoich zbiorach to odeślę.

 4. O matko…jeszcze całości nie przeczytałem, ale … ile tutaj jest błędów ortograficznych!!
  bierząco
  doczynienia
  Wstydźcie się!

 5. Pingback: Awaria MRO. Sprostowanie? | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s