Atmosferyczne wieści z Czerwonej Planety

Na dzisiejszej konferencji (możecie obejrzeć online pod tym adresem) zespół naukowców JPL podsumował dotychczasowe badania atmosfery Marsa przeprowadzone w kraterze Gale’a. Wyniki badań pomogą zrozumieć co stało się z gazową otoczką planety na przestrzeni dziejów. Z punktu widzenia astrobiologii te informacje pełnią kluczową rolę w odpowiedzi na pytanie o życie na Czerwonej Planecie.

Naukowcy przypuszczają, że w przeszłości atmosfera planety znacznie różniła się od obecnej. Możliwą stratę gazów z górnej warstwy ma wyjaśnić planowana na 2014 rok misja MAVEN. Być może to pole magnetyczne utrzymuje gazy przy powierzchni planety. Jak pamiętacie, na Marsie takiego pola nie ma, obserwujemy tylko lokalne artefakty.

Dziś atmosfera Marsa jest bardzo rzadka, niemal 100 razy rzadsza od ziemskiej.  SAM w ostatnim miesiącu wchłonął do swojej komory pomiarowej porcję marsjańskiego powietrza w poszukiwaniu informacji o procentowej zawartości gazów w atmosferze i stosunku izotopów węgla w CO2 i CH4.

Badanie składu atmosfery potwierdziło to, co już wiedzieliśmy. Powietrze Marsa to dwutlenek węgla, argon, azot i w ułamku procenta tlenu i tlenku węgla (grafika obok). Póki co brak danych o gazach występujących w śladowych ilościach, w tym o metanie.

Izotopy to atomy tego samego pierwiastka różniące się masą jądra. Analiza izotopów C w marsjańskim CO2 wykazała straty lżejszych jąder węgla budujących cząsteczki gazu. Może to być spowodowane ulatnianiem się gazów z wyższych warstw atmosfery do kosmicznej pustki.

Rezultat badań marsjańskiego argonu okazał się zgodny z badaniami przeprowadzonymi na Ziemi na meteorycie z Czerwonej Planety.

TLS w akcji, źródło: NASA/JPL

W badaniu procentowej zawartości gazów atmosferycznych posłużono się metodą spektrometrii masowej. Analizę izotopową wykonana za pomocą lasera. Posługując się techniką spektrometrii laserowej jesteśmy w stanie określić niemalże co do cząsteczki zawartość konkretnego gazu w badanej próbce. Zawdzięczamy to niespotykanej czułości TLS (Tunable Laser Spectrometer), który jest częścią wyposażenia SAM. W niedalekiej przyszłości naukowcy planują uruchomić trzeci instrument SAM czyli chromatograf gazowy, który potrafi wytrącić poszczególne gazy z badanej próbki.

źródło: NASA/JPL

Pisałem wcześniej o metanowej zagadce na Marsie. Przypuszcza się, że na planecie występuje cykl metanowy. W trakcie wczesnej marsjańskiej wiosny (czyli obecnie) teoretyczny cykl dopiero się rozpoczyna i w kraterze Gale’a gazu nie powinno być właściwie wcale – co potwierdziły badania. Jednak brak wiadomości o CH4 w tym przypadku nie oznacza dobrej wiadomości, to znaczy potwierdzenia teoretycznego cyklu. Musimy poczekać do marsjańskiej jesieni, czyli cały rok, by powtórzyć badanie w momencie metanowego maksimum, żeby mieć pewność co się tam dzieje. Chris Webster, zajmujący się badaniami SAM, wypowiada się o nich z entuzjazmem. Samo poszukiwanie tego gazu jest dla nas ekscytujące – stwierdził.

W nadchodzących tygodniach łazik powinien osiągnąć Gleneleg – punkt, w którym zbiegają się trzy różne warstwy skalne. Wtedy też po raz pierwszy uruchomione zostanie marsjańskie wiertło i pierwsze poszukiwania związków organicznych (organików) w materiale skalnym.

Pozostańcie z nami i trzymajcie kciuki za pracowitych naukowców JPL. Ich codzienna zmiana zaczyna się każdego dnia o 40 minut wcześniej i na pewno liczą na Wasze wsparcie 🙂

1 thought on “Atmosferyczne wieści z Czerwonej Planety

  1. Pingback: Jeszcze o SAM, z okazji pierwszego badania materiału stałego | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s