Zegarki naukowców JPL znowu na Ziemi

Centrum sterowania MSL

Przez ostatnie trzy miesiące operatorzy misji Mars Science Laboratory żyli według marsjańskiego czasu. Każdy dzień pracy rozpoczynali 40 minut wcześniej, co wynikało z długości doby marsjańskiej (więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj). Z jednej strony zyskali na tym dodatkowy dzień pracy w rozliczeniu miesięcznym <wink>, a z drugiej kolejne dni zaczynali o różnych, nie zawsze normalnych porach.

W początkowej fazie łazik przechodził szereg sprawdzianów, w trakcie których zespół pracował nad najlepszą metodą monitorowania i kontrolowania tego jak Curiosity radzi sobie na Czerwonej Planecie. Wymagało to maksymalnego skupienia uwagi na operacjach robota. Na szczęście dla około 600 osób pracujących z Curiosity wspomniany okres dobiegł końca. Od tego tygodnia blisko 200 osób będzie mogło kontynuować pracę z domu, daleko od centrum JPL w Pasadenie. Samo „centrum sterowania” przełączyło się na jedną zmianę od 8 rano do 20 wieczorem lokalnego czasu Kalifornii.

Richard Cook, kierujący zespołem pilotów z Pasadeny cieszy się ze zmiany, podobnie jego współpracownicy. W pierwszym etapie prac na Marsie musieliśmy na żywo kontrolować poczynania robota przez okres od 12 do 16 godzin podkreśla. Sami przyznacie, że to musiało być męczące. Od tego tygodnia robot zaczyna otrzymywać bardziej rozproszone instrukcje, naukowcy nie muszą już planować każdej, najdrobniejszej czynności łazika. Komunikaty nadawane będą raz, dwa razy na dobę a w razie konieczności konsultacje ze specjalistami z poza Kalifornii odbywać się będą w drodze telekonferencji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s