Marsjańskie fotografowanie nocą

To jedno ze zdjęć pierwszej nocnej sesji fotograficznej, przeprowadzonej przez łazik Curiosity. Obiektem fotografowanym była skała "Sayunei".

To jedno ze zdjęć pierwszej nocnej sesji fotograficznej, przeprowadzonej przez łazik Curiosity. Obiektem fotografowanym była skała „Sayunei”.

W czasie 165. solu misji łazik Curiosity wykonał za pomocą przyrządu MAHLI zdjęcie skały i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że po raz pierwszy zrobił takie zdjęcie nocą – przy użyciu białych i nadfioletowych świateł LED. Użycie światła białego, nocą jest oczywiste, natomiast niewidoczne dla ludzkiego oka światło ultrafioletowe służyło wykryciu minerałów o charakterze fluorescencyjnym. W tej chwili naukowcy NASA przeglądają dopiero co wysłane fotografie skały „Sayunei” – bo tak została nazwana. Gdy tylko znajdą na nich jakieś elementy żółte, zielone, pomarańczowe czy czerwone – będzie to jednoznaczny znak na obecność charakterystycznych związków.

Łazik zrobił te zdjęcia instrumentem MAHLI, zamontowanym na ramieniu robotycznym. W tej chwili Curiosity znajduje się w obszarze, w obrębie którego w przeciągu najbliższych tygodni po raz pierwszy użyje swojego wiertła.

(na podstawie:http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20130124.html)

4 thoughts on “Marsjańskie fotografowanie nocą

    • Przed wykonaniem fotografii lewe, przednie koło łazika zdarło fragment zewnętrznego materiału skalnego, tak aby mieć dostęp do świeżego i pozbawionego kurzu materiału.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s