Tymczasem w kraterze Endeavour – Opportunity MER

enduranceplus_opportunityŁazik Opportunity pracuje w rejonie Cape York na zachodniej krawędzi krateru Endeavour. Pozostaje w tym położeniu od września ubiegłego roku. Naukowcy za pośrednictwem wyjątkowo wytrzymałego robota prowadzą badania geologiczne. Ostatnio, po nieudanej próbie zgniecenia kołem grudki nazwanej „Boxwork” 23. lutego robot zajął się skałą „Lihir”.

25. stycznia minęło 9 lat odkąd robot pracuje na Marsie. Tym samym łazik MER został najdłużej działającym robotem pracującym na powierzchni Czerwonej Planety. Zaledwie kilkaset metrów dzieli go od pokonania kolejnego rekordu – całkowitej drogi  pokonanej w trakcie misji kosmicznej. Pod tym względem ustępuje tylko księżycowemu lunohodowi ZSRR, który w 1973 roku przejechał łącznie 37 km. mars-merb-robot-arm-marquette-rock-lg

Niestety, problemy z komputerem łazika coraz częściej dają się we znaki. Usterka tkwi w pamięci, którą co jakiś czas trzeba reformatować. Pojawił się też problem z motorem sterującym przednim prawym kołem i piloci muszą działać bardzo ostrożnie by nie zablokować koła na dobre. To wszystko wpływa to niekorzystnie na tempo prac w kraterze Endeavour.

A czas misji nie jest niewyczerpany, marsjańskie lato w regionie ma się ku końcowi i czas zacząć szukać odpowiedniego miejsca na „sen zimowy”. Poprzednią zimę łazik przetrwał dzięki odpowiedniemu ustawieniu względem słońca – robot został zaparkowany na skierowanym na południe stoku krateru tak, by panele pobierał jak najwięcej energii słonecznej.W podobnych okolicznościach utraciliśmy Spirit, drugi łazik misji MER,

Trasa łązika Opportunity badającego obszar Cape York

Trasa łązika Opportunity badającego obszar Cape York

Piloci mówią o terminie do 9. maja, kiedy łazik powinien zostawić za sobą Cape York i zaparkować nieco dalej na południe, w Solander Point. Jeśli nie opuścimy miejsca w terminie, bo zależy nam na ukończeniu zaplanowanych badań, zaryzykujemy następne lata działania robota, relacjonuje sytuację łazika Steve Squyers, szef badawczy misji MER. Piloci nie mają jeszcze sztywno ustalonego planu działań, gdyż w rejonie pozostaje wciąż wiele „nauki do zrobienia”.

Aha, przez większość kwietnia (8.-26. kwietnia) Mars pozostanie w koniunkcji słonecznej względem Ziemi i na ten czas prace zdalne będą niemożliwe. Piloci mają nadzieję ukończyć prace badawcze w Cape York przed koniunkcją.

2 thoughts on “Tymczasem w kraterze Endeavour – Opportunity MER

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s