Curiosity vs słoneczny rozbłysk – 1:0

Słońce jest u szczytu aktywności w obecnym 11-letnim cyklu

Słońce jest u szczytu aktywności w obecnym 11-letnim cyklu

To wszystko na co cię stać, Słońce? Curiosity nie przestraszył się ostatniej burzy słonecznej. Na oficjalnym twitterze misji MSL 7. marca piloci łazika poinformowali, że siła zjawiska była mniejsza niż przewidywano i pomimo niesprzyjającej kosmicznej pogody prace nad uruchomieniem jednostki sterującej B nie zostały zawieszone. 2 dni wcześniej zapowiedziano „uśpienie” robota na czas kosmicznej burzy.

Od czasu problemu z pamięcią komputera A wszystkie wysiłki inżynierów skierowane są na uruchomienie drugiej jednostki. Wszystkie informacje o stanie każdego z podzespołów, położeniu ramienia itd. z komputera A trzeba przekopiować do komputera B pomijając te dane, które spowodowały błąd. Sam zajmuję się zdalnym administrowaniem komputera oddalonego o 30 km i jestem pełen podziwu dla JPL. Pracują nad systemem odległym o miliony kilometrów, gdzie w razie błędu nie ma mowy o wizycie na miejscu. Powodzenia!

W związku powyższym badania SAM i CheMin nad materiałem wydobytym z skał w John Klein pozostają w stanie zawieszenie. A szkoda, bo jestem bardzo ciekawy co mogą skrywać w środku te skały. Większość marsjańskich meteorytów zawiera organiki w koncentracjach na tyle wysokich, że przodkowie SAM mogli te związki namierzyć. Z niecierpliwością czekam na to, co do powiedzenia w tej sprawie ma Sample Analysis at Mars, którego „czułość” nie ma sobie równych w badaniach chemicznych w terenie.

Shanghai 31° 14’ 39’’ N 2012-03-19 lst 14:42

Artystyczna wizja Szanghaju pogrążonego w blackoucie spowodowanym słonecznym wiatrem.

Co się zaś tyczy słonecznych wiatrów, natrafiłem na ciekawy artykuł o wyjątkowo silnym uderzeniuz przeszłości. W 1859 roku ogromny rozbłysk klasy X (najsilniejszy w skali) sparaliżował ówczesny system telekomunikacji w Europie i Północnej Ameryce. Skutki naładowania lini telekomunikacyjnych był bardzo poważne, mówiło się nawet o porażeniach operatorów (nadających w tym momencie alfabetem morsa telegraficzne wiadomości) i ogniu w centralach telegraficznych. Ciekawe, co stałoby się dzisiaj po takim uderzeniu.

Jak widać z wiatrem słonecznym nie ma żartów, na szczęście obecny 24. cykl uchodzi za jeden ze słabszych (obserwacje prowadzimy od XVIII wieku!) i póki co powtórka historii sprzed stu lat nam nie grozi..

3 thoughts on “Curiosity vs słoneczny rozbłysk – 1:0

  1. wręcz przeciwnie powtórka z historii nam grozi i to w maju tego roku ze względu na specyficzne ułożenie planet np. przez większość kwietnia (8.-26. kwietnia) Mars pozostanie w koniunkcji słonecznej względem Ziemi… 😉 przed majem będą jeszcze inne koniunkcje i opozycje a takie coś może wywołać mocny rozbłysk zwłaszcza że szczyt 24 cyklu też przewidywali na wiosnę no chyba że się pomylili , pozdro 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s