Woda w stanie płynnym na Alasce a Mars

Wydmy piaskowe Kobuk Valley National Park

Wydmy piaskowe Kobuk Valley National Park

Naukowcy Southwest Research Institute (SwRI) przeprowadzili badania na obszarze kanadyjskiego Parku Narodowego Kobuk Valley. Pustynna część parku jest ziemskim analogiem marsjańksiego krajobrazu. Zebrane dane wskazują, że w okresie arktycznej zmy, tuż pod poziomem zmarźniętego gruntu występuje warstwa zawierająca wodę w stanie ciekłym. Badania przeprowadzone w okresie, kiedy dzienna temperatura prawie nie przekraczała 0 st. C. Dowodzą one, że ciecz może utrzymywać się w tym stanie także wewnątrz oraz pod zamarźniętymi wydmami Marsa.

Naukowcy zauważyli również ślady ciekłej wody na powierzchni wydm, po ich nasłonecznionej stronie. Ślady ciemnego materiału transportowanego przez roztopioną wodę obecne były w miejscach, w których temperatura przekraczała punkt topnienia lodu przez zaledwie 10 minut w ciągu dnia. Przypuszcza się, że ciemny kolor piasku wpływał na lokalny wzrost temperatury.

Podobne ślady widzimy na zboczach piaskowych wydm Marsa. Kilka minut dziennie powyżej zera wystarczy, by roztopić lód i spowodować transport drobin piasku w dół zbocza twierzi hydrogeolog dr. C. Dinwiddie kierująca badaniami SwRI.

Zjawiska dawały się zauważyć na Ziemi w temperaturach odpowiadających temperaturom zmierzonym ostanio przez łazik Curiosity wewnątz krateru Galea. Pozwala to wyciągnąć wniosek, że w najcieplejszych porach marsjańskich dni woda w stanie ciekłym wciąż występuje na Marsie.

Odkrycie naukowców dostarcza nowych danych na temat marsjańskiego cyklu wodnego i zdaniem dr Dinwiddie dalsze badania na Alasce mogą jeszcze bardziej poszerzyć naszą wiedzę o warunkach Czerwonej Planety.

na podst. http://www.swri.org/

3 thoughts on “Woda w stanie płynnym na Alasce a Mars

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s