Kometa 2013 A1 w kierunku Czerwonej Planety

2013 A1 w październiku przyszłego roku znajdzie się bardzo blisko Marsa. Prawdopodobieństwo zderzenia szacuje się na 1 do 2000 więc jest ono raczej niewielkie. Obecność komety wydaje się cieszyć naukowców, którzy myślą o zdarzeniu jak o wielkim eksperymencie. Upadek może zmienić Marsa – zagęścić atmosferę, uwolnić olbrzymie ilości pary wodnej, być może podnieść temperaturę.

W przypadku zderzenia z Marsem los Opportunity będzie raczej przesądzony – pył, jaki na dłuższy czas wzniesie się do atmosfery odetnie łazika od źródła zasilania. NASA nie obawia się o los Curiosity, o ile łazik nie znajdzie się w bezpośrednim polu rażenia.

Prawdopodobieństwo kolizji jest niewielkie, ale planeta na pewno znajdzie się na moment w warkoczu materi pochodzącej z 2013 A1, co może dać ciekawe rezultaty. Na pewno wszystkie kamery badających Marsa robotów będą skierowane na to nietypowe ciało niebieskie. 

Postaram się w najbliższych dniach dać polskie napisy do filmu. Pozdrawiam 🙂

This entry was posted in o Marsie, Wideo and tagged , , by clrk. Bookmark the permalink.

About clrk

Exploring space from home, diving into all things electronic, enjoying different arts and looking forward to put legs back on snowbard. Fresh baked boardgamegeek. Currently located in Antwerpen, Belgium. For any inquires, freelance offers or simply to say hi write to clrwk85@gmail.com. Cheers!

5 thoughts on “Kometa 2013 A1 w kierunku Czerwonej Planety

  1. Tylko gdyby ta kometa uderzyła w Marsa to podejrzewam że badania Marsa byłyby zawieszone na kilka miesięcy, może lat dopóki pył by nie opadł.

    • myślę, że znalazło by się zajęcie dla robotów. Ja wciąż nie mogę wyobrazić sobie co się dzieje gdy taka kilku kilometrowa góra spada z prędkością 53 km/s. no nie mogę sobie wyobrazić 🙂

  2. Wszystko wskazuje na to, że 2013/A1 ominie Marsa. Szanse na zderzenie z maleją w miarę jak nowe dane z radarów docierają do naukowców obliczających tor lotu. Tak więc news jakby niekatualny 😉

  3. Pingback: Przystanek 1 na drodze do Aeolis Mons | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s