MSL na EGA we Wiedniu – podsumowanie marca

MSL NewsNajnowszego newsa pisze na podstawie oficjalnej notatki z serwisu jpl.nasa.gov. Jest w niej mowa o obecności Curiosity na European Geosciences Assembly 2013 we Wiedniu. Przypuszczam, że NASA wykorzysta okienko bezczynności na kilka ciekawych, naukowcyh przecieków z Marsa. Pisząc o okienku mam na myśli koniunkcję planet wzglęgem Słońca, która zatrzymała badania na żywo do końca kwietnia. Zapraszam do lektury.

Jednym z pośrednich celów misji Curoiosity jest zbieranie danych dotyczących marsjańskiej atmosfery. Zespół naukowców pracujących dla misji MSL podzielił się właśnie mocnymi dowodami na to, że w przeszłości gazowa otoczka Czerwonej Planety była znacznie gęstsza. Wszystko wskazuje na to, większa część atmosfery Marsa uciekła w przestrzeń kosmiczną.

Serwis JPL donosi, że w ubiegłym tygodniu SAM przeprowadził doświadczenie polegające na wyizolowaniu konkretnych gazów z próbki atmosfery. Naukowcy wzięli na celownik argon, szlachetny gaz występujący na Marsie w śladowych ilościach. Z otrzymanej próbki wyliczono stosunek zawartości stabilnych izotopów – Ar-36 i Ar-38. To, co wykazały badania to zdecydowanie najlepszy i najbardziej przekonywujący dowód na utratę atmosfery powiedział S. Atreya z Uniwersytetu w Michigan, jeden z członków zespołu SAM.

Diagram pokazuje szacowany stosunkek izotopów Ar w marsjańskiej atmosferze na podstawie różnych pomiarów

Diagram pokazuje szacowany stosunkek izotopów Ar w marsjańskiej atmosferze na podstawie różnych pomiarów

Jak wiecie izotop to odmiana tego samego pierwiatka, różniąca się masą jądra (ściślej – liczbą neutronów w jądrze). W badanej przez SAM próbce ilość cięższego Ar-38 czterokrotnie przewyższała lżejszego „kuzyna”.

Pomiary przekreśliły dotychczasową niepewność co do stosunku tych izotopów wyznaczonego w poprzednich badaniach argonu przeprowadzonych przez lądownik Viking oraz na próbkach wyciągniętych z marsjańskich meteorytów. Ponieważ wyznaczony stosunek różni się od oszacowanej stałej dla Układu Słonecznego (poprawcie mnie jeśli się mylę – clrk), naukowcy przekonują, że niska zawartość lżejszych atomów wynika ze zjawiska „ulatniania” się atmosfery planety.

W dalszej części notatka poświęca parę akapitów marsjańskiej pogodzie. Zgodnie z przewidywaniami, wraz ze zmianą pory roku wzrosła średnia dzienna temperatura. W tej chwili teren krateru jest na pewno cieplejszym miejscem niż w chwili lądowania, 8 miesięcy temu… Mam na myśli marsjańskie standardy. Dla nas to i tak zabójcze warunki – dzisiaj dzienne wahania temperatury wynoszą 70 st. C a ciśnienie atmosferyczne to zaledwie 1/100 ziemskiego 😉

Jak widać łazik Curisoty wciąż pozostaje w tym samym miejscu, gdzie w styczniu dokonał historycznych odwiertów. Tutaj zdjęcie ChemCam z sol 234 (4.04)

Jak widać łazik Curisoty wciąż pozostaje w tym samym miejscu, gdzie w styczniu dokonał historycznych odwiertów. Tutaj zdjęcie ChemCam z sol 234 (4.04)

Ponieważ dzienna temperatura czasem wzrasta ponad punkt topnienia lodu możliwe stało się zaobserwowanie marsjańskiej wilgoci, prowadzone przez aparaturę REMS a także DAN oraz… ChemCam, który w drobinach pyłu wykrł niewielkie ilości wodoru. Przypuszcza się, że to wodór pochodzący z pary wodnej.

Przyszłe badania mają wyjaśnić przypuszczalną wymianę wilogoci między atmosferą a powierzchnią planety. Jak na razie nie wynika z nich nic pewnego.

Na czas niekorzystnej geometrii Układu Słonecznego Curiosity nie otrzyma żadnych nowych instrukcji. Komunikację utrudnia Słońce, którego obecność na drodze fal radiowych może zniekształcić komunikaty nadawane z Ziemi. Tak bardzo, że istnieje ryzyko uszkodzenia komputera Curiosity.

Robot będzie codziennie wysyłał dane na Ziemię i wykonywał zaprogramowane pomiary wspomianymi instrumentami. Przez cały kwiecień nie będzie się poruszał, a większa część zespołu MSL już teraz udała się na zasłużone wakacje. W centrum misji w Pasadenie pozostała niewielka grupa monitorująca stan łazika na podstawie przechwyconych wiadomości.

Zaostańcie z nami po kolejne nowości z Marsa!

1 thought on “MSL na EGA we Wiedniu – podsumowanie marca

  1. E tam panowie,o marsie wiemy bardzo dużo .200 lat temu rozpieprzono marsika i jego dwa księżyce.I któż to zrobił? 😁😁😁…….
    Ano my Polacy,bravo my.Hrabia de segur wyraznie nam to opisuje w historii z 1812 o spaleniu moskvy i dwoch domow w poblizu.na’POLEON Bonaparte tego dokonał.Pozdrawiam .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s