Rzut okiem na Marsa – wrak radzieckiego Mars 3 na zdjęciach MRO

Phathontis, południowa półkula Marsa

Phathontis, południowa półkula Marsa

Internauci znaleźli na zdjęciach HIRISE to, co zostało z drugiego (właściwie to exequiae pierwszego) lądownika, który zetknął się z powierzchnią Marsa. Mowa o radzieckim Marsie 3. Ten ważący ponad 2 tony próbnik osiągnął planetę 2 grudnia 1971 roku i nawet z powodzeniem wylądował na powierzcni gdzieś na ćwiertniku Phaethontis (między 35 a 60 st. S, 160 a 180 st. W). Niestety, po przesłaniu zaledwie kilku lini pierwszej marsjańskiej fotografii łączność z Marsem została utracona na zawsze.

Zaledwie pięć dni wcześniej o powierzchnię Czerwonej Planety rozbił się lądownik Mars 2 dlatego napisałem, że radzieckie roboty zajmują egzekwo pierwsze miejsce w wyścigu na powierzchnię.

W czasie, gdy obydwa roboty zbliżały się do Marsa amerykanie od 2 tygodni obserwowali powierzchnię okiem Marinera 9, który w czasie trwającej 350 dni misji uchwycił swoją kamerą prawie całą powierzchnię planety. Warto wiedzieć, że ta misja bardzo zmieniła nasz sposób postrzegania Marsa. Do schyłku lat 60-tych naukowcy prześcigali się w wymyślaniu teorii na temat Marsa, z których żadna nie była poparta solidnymi faktami.

Internauci na tropie wraku radzieckiego Mars 3

Internauci na tropie wraku Mars 3 (ZSRR ’71)

Jak bardzo przez te 40 lat nasze spojerzenie na Czerwoną Planetę się rozwinęło, widać na załączonej grafice. W pełni rozwinięty spadochron Marsa 3 ma szerokość około 11 m. To, co widać na zdjęciu jest trochę mniejsze, prawdopodobnie mógł się lekko zwinąć albo schować pod warstwą nawianego piasku. Natomiast długość pasów, którymi był przypięty do lądownika jest w sam raz. Pozostałe obiekty to  najprawdopodobniej osłona termiczna, silnik hamujący i lądownik. Dzięki modelom z archiwum Roskomsosu można potwierdzić autentyczność tych ciekawych doniesień.

Odlanezienie na zdjęciach z orbity niewielkich części tej prehistorycznej wręcz misji robi na mnie duże wrażenie. Jeśli ktoś z Was czuje się na siłach przemierzyć Marsa (wirtualnie) od połódnia po północ, zapraszam tutaj. Zostało jeszcze trochę starych robotów do znalezienia. Powodzenia 🙂

4 thoughts on “Rzut okiem na Marsa – wrak radzieckiego Mars 3 na zdjęciach MRO

  1. Fajna sprawa ludziom się nudzi 🙂 mnie tez wiec robię film o Marsie planetę już mam zrobiona tak ze nie rozróżnicie czy to z NASA photo czy z teleskopu nom z mojego kompa, teraz robię realistyczna powierzchnie bo trzeba gdzieś wylądować 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s