Tapeta: Północna czapa polarna Marsa

Tapeta - północna czapa polarna MarsaZałączone do tego posta zdjęcie to mozaika 57 zdjęć fragmentów położonego najdalej na północy obszaru na Czerwonej Planecie. Zdjęcia zarejstrował świętujący właśnie swoje 10-lecie europejski satelita Mars Express.

Obydwie marsjańskie czapy polarna składają się głównie z wody. W okresach zimy, gdy rejon jest pogrążony w wielomiesięcznym mroku nocy polarnej na powierzchni tworzy się warstwa suchego lodu (zamarźniętego CO2), która wraz z nadejściem słońca sublimuje wywołując wiatry pędzące z prędkością 400km/h w dół czapy. Zalegający na obydwu biegunach suchy lód może stanowić do 30% zawartości CO2 z atmosfery. Proces „topnienia” przybiera czasem gwałtowną postać wybuchów mieszanki CO2 i pyłu. Zjawisko nie zostało jeszcze dokładnie zrozumiane, ale wiele zdjęć ukazuje ślady takich wybuchów na powierzchni lodowej pokrywy Marsa.

Zastanawiam się skąd bierze się kształt czapy, wyraźnie przybiera postać spirali z ramionami zbiegającymi się na biegunie północnym. Czy ktoś mógłby wyjaśnić ten fenomen?

Więcej rozdzielczości do pobrania z space.com.

This entry was posted in Galeria, Zdjęcia by clrk. Bookmark the permalink.

About clrk

Exploring space from home, diving into all things electronic, enjoying different arts and looking forward to put legs back on snowbard. Fresh baked boardgamegeek. Currently located in Antwerpen, Belgium. For any inquires, freelance offers or simply to say hi write to clrwk85@gmail.com. Cheers!

2 thoughts on “Tapeta: Północna czapa polarna Marsa

    • Dzięki jesteś niezastąpiony 🙂 prawdopodonie chodzi o siły Coriolisa ale nie jestem w stanie tego wytłumaczyć ani pojąć :))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s