Przystanek 1 na drodze do Aeolis Mons

MSL NewsŁazik Curiosity, który od sierpnia 2013 roku bada wnętrze krateru Gale’a w okolicach marsjańskiego równika od kilku soli znajduje się w Waypoint 1 – pierwszym przystanku na drodze do zbocza góry Sharpa (tak MSL nieformalnie ochrzcił szczyt we wnętrzu krateru).

Łazik zatrzymał się w lokalizacji 9. września, co według czasu misji oznacza sol 390. Pierwszym obiektem badań Curiosity została skała Darwin. Na podstawie obserwacji z satelity stwierdzono, że jest ona odsłoniętym kawałkiem skorupy planety. Jej badanie dostarczy danych o roli, jaką w historii planety odgrywała woda. Łazik wykonał wiele zdjęć skały i kilka pomiarów APXS i ChemCam pozwalających pobieżnie oszacować chemiczną kompozycję.

Skała Darwin. Źródło: NASA/JPL

Skała Darwin. Źródło: NASA/JPL

Następnym celem w Waypoint 1 były mineralne żyły w pobliżu Darwin a także 5 kolejnych obiektów, którymi łazik zajmuje się w mijającym właśnie weekendzie. W czasie mijających marsjańskich nocy łazik testuje kamery, które w przyszłości zostaną wykorzystane do obserwacji zbliżającej się do Marsa komety i innych ciał niebieskich potencjalnie odwiedzających naszego sąsiada. W trakcie testów piloci z JPL za cel wybrali najbliższą nam galaktykę Andromedę i gwiazdę Syriusz. Na razie dostępne są tylko miniatury zdjęć i na efekty marsjańskich nocnych fotografii musimy jeszcze poczekać.

W ramach newsa podzielę się jeszcze ostatnimi doniesieniami MSL dotyczącymi metanu na Marsie. Jak dotąd łazik nie stwierdził obecności tego gazu w badanych próbkach powietrza.

Żyły mineralne w Waypoint 1. Źródło: NASA/JPL

Żyły mineralne w Waypoint 1. Źródło: NASA/JPL

Badania przy pomocy instrumentu SAM przeprowadzono 6 razy od października 2012 roku. Zdaniem naukowców pomiary wskazują, że koncentracja gazu w atmosferze (o ile wogóle tam jest) jest co najmniej 6-cio krotnie niższa niż przypuszczano. Więcej informacji powinny przynieść misje MAVEN i indyjski orbiter, planowane na późną jesień tego roku.

Metan jest dobrym wskaźnikiem aktywności biologicznej – na Ziemi produkuje go wiele gatunków zwierząt, w tym wszystkie ssaki wskutek procesów trawienia. Jego nieobecność wcale nie przekreśla szans na znalezienie żywych organizmów poza Ziemią. Znamy mikroorganizmy, które nie mają żadnego związku z tym prostym związkiem chemicznym.

Pozostańcie z nami po więcej informacji z Czerwonej Planety!

Panorama z sol 395, autor: jmknap z www.unmannedspaceflight.com

Panorama z sol 395, autor: jmknap z http://www.unmannedspaceflight.com

4 thoughts on “Przystanek 1 na drodze do Aeolis Mons

  1. To moim zdaniem było wiadomo od dawna ze jest woda ja jeszcze założę się ze są pod powierzchnia zbiorniki wodne tak jak ma to miejsce na ziemi.

    • Masz rację, o tym że tam jest woda wiadomo już od czasów pierwszych obserwacji z orbity… Dzięki SAMowi wiemy że ta substancja to na pewno H2O. Całe szczęście! Pozdrawiam i do usłyszenia!!

  2. Pingback: Curiosity – następny przystanek: Cooperstown | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s