Curiosity – następny przystanek: Cooperstown

MSL NewsNa początku bieżącego tygodnia Curiosity po raz pierwszy samodzielnie decydowała o trasie przejazdu nieustannie przez dwa dni. Piloci zdecydowali się nie ingerować w działanie autopilota mając nadzieje na przyspieszenie podróży w kierunku zbocza Góry Sharpa.

We wtorek Curiosity znajdowała się około 80 metrów od drugiego planowanego przystanku (od czasu opuszczenia Yellowknife Bay), który ochrzczono Cooperstown. Naukowców interesują znajdujące się w tym miejscu odsłonięte warstwy skalne widziane z orbity.

W Cooperstown mamy nadzieję dowiedzieć się, jak nasze wnioski naukowe z Yellowknife Bay mają się do geologii całego krateru wyjaśnia Kevin Lewis z Uniwersytetu w Princeton. Podobnie jak w przypadku badań skał Darwin w Waypoint 1, Curiosity użyje narzędzi do pobieżnej analizy składu skał, bez wykonywania czasochłonnej analizy laboratoryjnej. Zespół planuje spędzić w Cooperstown jeden dzień.

Poniedziałkowy przejazd zakończył się na niewielkim wzniesieniu, skąd rozciągał się doskonały widok na teren przed łazikiem. Mozaikę zdjęć uchwyconych okiem Mastcam 100 możecie zobaczyć w tym poście (dzięki użytkownikowi jvdriel z forum unmannedspaceflight.com).

Sol_438_MAST_LDwudniowy kurs autopilota odsłonił pewną niedoskonałość w oprogramowaniu łazika MSL. Problem ma zostać wyeliminowany w 3 update, który trafi na Marsa w przyszłym tygodniu. Dzięki łatce robot będzie zachowywał w pamięci dane niezbędne do wznawiania autonawigacji każdego kolejnego dnia, poprawiona zostanie również funkcjonalność ramienia w sytuacji, gdy Curiosity zaparkuje na wzniesieniu. Obydwie funkcje mają mieć kluczowe znaczenie w zbliżających się badaniach stoku Aeolis Mons.

na podst. nasa.gov

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s