Aktualności Curiosity: Listopad

MSL NewsW mijającym miesiącu łazik Curiosity kontynuował swoją podróż w kierunku stoku Aeolis Mons. Jak pamiętacie, ostatnie dnie października zespół pilotów poświęcił badaniom w Przystanku 2. 4. listopada łazik złożył swoje mechaniczne ramie na kadłubie kończąc tym samym prace w Cumberland.

K. Herkenhoff (pilot MSL) na swoim blogu (to doskonałe źródło informacji o Curiosity!) wspomina, że kilkudniowy postój badawczy w Waypoint 2 należał do bardzo pracowitych. Piloci łazika musieli przygotować plan działań na okres 3 soli. Zespół naukowy miał nadzieję uzyskać jak najwięcej danych naukowych z okolicy Cumberland. Robot miał uzyskać zdjęcia otoczenia MastCam, MAHLI oraz wykonać pobieżną analizę ChemCam oraz APXS na skałach leżących w tej lokalizacji. Planowanie się powiodło i sekwencja działań robota została wysłana na Marsa w samą porę 1. listopada.

Trasa łazika

Trasa łazika w kierunku góry Sharp

Po zamknięciu badań Curiosity wstrzymała działanie i przygotowała się do aktualizacji oprogramowania. W trakcie uruchamiania nowej wersji programu sterującego robot napotkał błąd i przełączył się w tryb awaryjny (7. listopada). Trzy dni później problem był już w całości rozwiązany a robot po „miękkim resecie” powrócił do zwykłego trybu pracy. Przyczyną błędu był konflikt między danymi zarejestrowanymi przez stary software z ich rozumieniem przez nową wersję. Po poprawnym załadowaniu oprogramowania do pamięci 10. listopada łazik wyruszył w dalszą drogę. To pierwszy samowolny restart po 16 miesiącach operacji. Mało który komputer może pochwalić się takim uptime!

Po pokonaniu dwóch stumetrowych odcinków łazik zakomunikował usterkę elektryczną. 17. listopada inżynierowie z zespołu MSL stwierdzili krótkie spięcie na którymś z pomniejszch obwodów elektrycznych. Na skutek spięcia spadł poziom energii zasilającej robota. Na szczęście Curiosity jest przygotowana na podobne sytuacje a jej obwody tolerują takie sytuacje. Pierwotnie różnica napięcia między obudową a szyną zasilającą miała wynosić 16V a od czasu lądowania wartość ta zmalała do 11V. Prawdopodobną przyczyną problemu był układ sterujący baterią łazika (RTG). Inżynierowie JPL mieli już wielokrotnie do czynienia z tego rodzaju usterką (np. podczas misji Cassini) i, jak sądzę, sytuacja jest pod pełną kontrolą. K. Herkenhoff napisał, że w ubiegłym tygodniu napięcie łazika wróciło do normalnego poziomu.

Usterka elektryczna nie zatrzymała robota. Do 26. listopada łączny dystans pokonany przez naszego dzielnego łazika wyniósł prawie 4,5 km. Następny „mniejszy” cel naukowy nazywa się po prostu Waypoint 3. Łazik powinien znaleźć się tam na początku grudnia. Głównym celem robota są bogate w gliny skały na stoku góry Sharpa. Warto wspomnieć, że w listopadzie obchodziliśmy drugą rocznicę startu MSL. Rakieta Atlas V z łazikiem na pokładzie wzniosła się w kosmos 26. listopada 2011 roku.

7 thoughts on “Aktualności Curiosity: Listopad

    • Kamery Curiosity łapią zdjęcia o rozdzielczości 1600×1200, czyli jakieś 75% formatu fHD. W jednej sekundzie da się zrobić 4-7 zdjęć, zależnie od pory dnia. W tradycyjnym filmie na każdą sekunde przypadają 24 obrazki, przez co mamy wrażenie płynności obrazu. Każda skunda takiego obrazu sporo waży, nawet kilka MB. Tak jak napisał RafalPL trudno te wszystkie dane wysłać radiem na Ziemię. Ale filmy HD z materiałami nagranymi przez Curiosiy już są, zaglądaj czasem do działu wideo

    • Hej! Prawdę mówiąc, nie wiem o jakiej wodzie mówisz, ale za jakiś czas wrzucę podsumowanie grudnia i się sprawa rozjaśni. Sorry za brak aktywności ale obecnie mam natłok obowiązków całkiem nie związanych z astronomicznym hobby. Mam nadzieję, że na dłuższą metę strona na tym zyska ale póki co sza… Pozdrawiam i do usłyszenia!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s