MAVEN coraz bliżej Marsa

Credits: Lockheed Martin

Credits: Lockheed Martin

Wysłana 18 listopada 2013 na szczycie rakiety Atlas V sonda MAVEN mknie w stronę Czerwonej Planety z szybkością ponad 30 km/s i już 21. września 2014 roku wejdzie na orbitę wokół Marsa. To kolejna po łaziku Curiosity duża misja badawcza amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Misja MAVEN ma na celu zbadanie struktury i składu górnych warstw atmosfery Marsa. Orbiter ustali jaką rolę w zmianie klimatu Czerwonej Planety na przestrzeni setek milionów lat odegrała ucieczka gazów. (więcej o misji)

Do tej pory wszystko przebiega jak zaplanowano, a statek zrobił kolejny ważny krok. Z powodzeniem zakończył się pierwszy test instrumentów naukowych. „Choć jeszcze wiele rzeczy musi pójść zgodnie z planem za czym dotrzemy do Marsa i będziemy mogli rozpocząć naukową fazę misji, to teraz jesteśmy w miejscu dokładnie takim jakie planowaliśmy.” – powiedział przed dwoma tygodniami Bruce Jakosky, naczelny badacz misji MAVEN.

Gdy MAVEN dotrze do Marsa rozpocznie 5-tygodniową fazę przygotowawczą, podczas której wejdzie na ostateczną orbitę i dokona ostatnich testów sprzętu. Po tym okresie rozpocznie się mająca trwać 1 ziemski rok zasadnicza misja badawcza.

Na marzec planowane są kolejne kroki: dodatkowe testy instrumentów, kalibracje najbardziej czułych detektorów oraz testy pakietu komunikacyjnego Electra, który służyć ma pośredniczeniu w łączności między obecnie funkcjonującymi na powierzchni Marsa łazikami a Ziemią. Również w marcu odbędzie się drugi manewr korekcyjny, ostatni przed fazą wejścia na orbitę.

2 thoughts on “MAVEN coraz bliżej Marsa

  1. Pingback: MAVEN po korekcie trajektorii | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s