To już 2 lata!

Curiosity świętował dwa tygodnie temu drugą rocznicę pobytu na Czerwonej Planecie. Przyszedł więc czas na podsumowanie, które będzie świetną okazją do wznowienia aktualizowania tego bloga. Mamy nadzieję, że wrócą do nas Czytelnicy ciekawi co dzieje się 100 mln km stąd.

To „selfie” łazika wykonane zostało jeszcze w 2012 roku przez ramię robotyczne. (Credits: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems )

 

A dzieje się dużo!

Dzięki temu, że łazik wylądował idealnie – w pobliżu dawnego jeziora i kanałów pozostałych po prawdopodobnie płynącej tam kiedyś wodzie, już w pierwszym roku udało się wypełnić główny cel misji jakim było określenie, czy kiedykolwiek Mars zapewniał warunki pozwalające wytworzeniu jakichkolwiek form życia mikrobiologicznego.

Skały osadowe w kraterze w rejonie nazwanym Yellowknife Bay udowodniły, że miliardy lat temu w miejscu tym było dno jeziora pełne wody, podstawowych składników potrzebnych do istnienia życia oraz związków chemicznych dających energię dla mikrobów, które być może niegdyś tam były.

Podczas drugiego roku badań, łazik jechał w stronę długoterminowego celu naukowego – podnóża góry Mount Sharp. I choć jeszcze 3 km dzielą łazik od tego wzniesienia, to już tylko 500m brakuje do Pahrump Hills – odsłoniętego pokładu skalnego będącego główną warstwą góry.

Co łazik zrobił ostatnio?

Przez pół lipca Curiosity podróżował przez obszar ostrych kamieni o długości 200m. Był to najdłuższy tak ryzykowny dla kół łazika odcinek. Pod koniec lipca pojawiły się problemy z komputerem zapasowym łazika. Dwa dni nie wydawano żadnych nowych poleceń, by upewnić się, że wszystko z nim w porządku. Sytuacja taka miała już miejsce w 2013 roku.

A co się będzie działo?

Oczywiście nie wszystko jeszcze wiemy. Kolejnym celem będzie poznanie jak zmieniały się warunki środowiskowe na Czerwonej Planecie w przeciągu lat. Jak jednak przekonuje John Grotzinger – naukowiec misji Curiosity – wiemy gdzie pojechać łazikiem by ten cel osiągnąć.

To nie wszystko!

W 2016 roku wystartuje kolejna misja: InSight, która badać będzie wnętrze Marsa. Poza tym w 2020 roku doczekamy się kolejnego zaawansowanego łazika na Czerwonej Planecie. A w latach 2016-2018 dwóch europejskich orbiterów. Nie zapominajmy o MAVENIE, który bez problemów przemierza swoją drogę, a na marsjańskiej orbicie zamelduje się za nieco ponad miesiąc!

(na podstawie:http://mars.jpl.nasa.gov/msl/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1687)

1 thought on “To już 2 lata!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s