[MSL] Curiosity przygotowuje się do czwartego odwiertu

Bonanza King – tak zespół sterujący łazikiem Curiosity nazwał kamień, na którym prawdopodobnie dokonany zostanie czwarty odwiert misji MSL.

Najważniejsze badanie

Nie jest przesadnym stwierdzenie, że materiał analityczny pobrany z odwiertu w skale stanowi jedną z największych wartości badawczych w misji. Od lądowania w sierpniu 2012 roku łazik wykonał 3 wiercenia, wszystkie zlokalizowane były w terenie stanowiącym podłoże krateru Gale. Pierwsze dwa dostarczyły próbek, które dowiodły, że w dalekiej historii Czerwonej Planety istniały warunki sprzyjające powstaniu mikrobiologicznego życia.

Zdjęcie wykonane kamerą masztową MastCam pokazuje kompleks kamieni podobnych do płyt chodnikowych. Wśród nich jest kandydat do czwartego wiercenia. (Credits: NASA/JPL)

Zdjęcie wykonane kamerą masztową MastCam pokazuje kompleks kamieni podobnych do płyt chodnikowych. Wśród nich jest kandydat do czwartego wiercenia. (Credits: NASA/JPL)

Początkowo naukowcy planowali znaleźć się wraz z łazikiem na terenie Pahrump Hills – samego podnóża góry Mount Sharp, która jest długoterminowym celem misji. Jednak zmarszczki piasku położone na drodze łazika były dla niego zbyt ryzykowne. Curiosity zmienił więc trasę, ale kamień, który obrał za kolejny cel odwiertu jest bardzo podobny do tych z Pahrump Hills.

Badanie materiału z tego kamienia pozwoli odpowiedzieć na pytanie jak zróżnicowane były środowiska w kraterze Gale oraz jak zmieniały się w czasie. Curiosity jest już w zupełnie innym krajobrazie.

Bonanza King leży wśród podobnie wyglądających kamieni, tworzących na piasku mozaikę z płyt. Sam kamień ma kształt prostokątny i jest w przybliżeniu wielkości dużego talerza.

To nie miał być ten kamień.

Na początku tego tygodnia łazik zmierzał w stronę Pahrump Hills, a w dalszej kolejności w kierunku wejściowego punktu na pierwsze wzniesienia góry Mount Sharp. Na jego drodze była już tylko Hidden Valley – niewielki piaszczysty padół. Tu zaczęły się problemy. Już przy wejściu w ten rejon, pojazd zaczął się ślizgać bardziej niż przewidywał to zespół. Dlatego postanowiono wycofać się z tego terenu i wrócić do miniętego wcześniej zespołu skał, w których jest Bonanza King.

Widok na Hidden Valley, piaszczysty teren, z którego w tym tygodniu wycofał się Curiosity.

Widok na Hidden Valley, piaszczysty teren, z którego w tym tygodniu wycofał się Curiosity.

Jednak skała nie została wybrana tuż po wróceniu łazika z niebezpiecznego terenu. Dopiero gdy jedno z kół porysowało wyglądający jak płyta chodnikowa kamień i odsłoniło jego jasne wnętrze, postanowiono wykonać w jednym z nich odwiert. Taki jasny materiał może być fragmentem żyły geologicznej wypełnionej minerałami.

Przyszłe plany i przygotowania do wiercenia

W czasie oceniania czy kamień nadaje się do wiercenia, załoga naziemna będzie przygotowywać alternatywną trasę do Pahrump Hills. Być może będzie ona wiodła na północ od pechowej dolinki. Inżynierowie muszą też zastanowić się jak przetestować działanie kół w warunkach jakich łazik doświadczył w Hidden Valley.

Tymczasem MSL wykonał już część prac związaną z przygotowaniem do pełnego odwiertu. Narzędzie do usuwania kurzu sprzątnęło na długości 6 cm rdzawy kurz, odsłaniając jasny fragment skały. Na zdjęciu wyraźnie widać jasne żyłki, które zawierać mogą siarczany wypełniające nierówności w skale.

Wprawne oko zobaczy na lewo od wyczyszczonego obszaru pięć niewielkich kropek ustawionych pionowo w rządku. Są one wynikiem działania lasera ChemCam, badającego skład chemiczny skały.

Wyczyszczony fragment skały Bonanza King. Jeszcze tylko płytkie wiercenie by upewnić się czy skała jest stabilna i materiał z niej będzie nadawał się do badań.

Wyczyszczony fragment skały Bonanza King. Jeszcze tylko płytkie wiercenie by upewnić się czy skała jest stabilna i materiał z niej będzie nadawał się do badań.

Następnym etapem przygotowań będzie wykonanie wstępnego płytkiego odwiertu, który pozwoli ocenić, czy wiercony materiał nie lepi się w grudki.

(na podstawie: http://mars.jpl.nasa.gov/multimedia/images/?ImageID=6537, http://mars.jpl.nasa.gov/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1695)

1 thought on “[MSL] Curiosity przygotowuje się do czwartego odwiertu

  1. Pingback: [MSL] Bonanza King jednak nie dla wiertła Curiosity | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s