MAG

Na sondzie MAVEN zostały umieszczone dwa magnetometry. Są to urządzenia pozwalające badać pole magnetyczne wiatru słonecznego, mierzyć natężenie pola magnetycznego w marsjańskiej jonosferze, jak również w słabych, lokalnych polach podpowierzchniowych.

Głównym zadaniem urządzenia będzie dostarczenie danych przydatnych w badaniu jonosfery marsjańskiej i właściwości atmosfery w lokalnych szpicach magnetycznych przez inne instrumenty znajdujące się na sondzie. Magnetometry dołożą bardzo istotny element w tej układance.

Magnetometry towarzyszyły już wielu misjom astronautycznym, weszły w skład m.in Voyagera, MESSENGER’a czy misji Juno. Mają niewielkie rozmiary: 12.7 cm x 7.6 cm x 9.1 cm. i są umieszczone na krańcowych miejscach sondy – końcach paneli słonecznych. Z uwagi na czułość tych urządzeń dołożono wszelkich starań by żaden element na MAVENie nie generował niechcianego pola magnetycznego, które mogłoby wypaczyć wyniki pomiarów. Z tego samego powodu sensory są w maksymalnym oddaleniu od korpusu z większością instrumentów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s