NGIMS

NGIMS – Neutral Gas and Ion Mass Spectrometer to spektrometr masowy, służący do badania składu marsjańskiej atmosfery. Jest w stanie wyróżnić występujące pierwiastki ze względu na ładunek elektryczny i masę.

Informacje dostarczone przez instrument posłużą w badaniu struktury marsjańskiej atmosfery w przestrzeni jak i w czasie. NGIMS pozwoli ustalić jak zjawiska pogodowe na Marsie (np. burze piaskowe) czy aktywność Słońca wpływają na skład atmosfery i ucieczkę gazów.NGIMSOprócz pomiaru składu atmosfery, NGIMS zmierzy stosunek występowania izotopów tego samego pierwiastka, co w dość jasny sposób odpowiada na pytanie jak dużo tego pierwiastka już uciekło (im mniej izotopów lżejszych tym więcej tego pierwiastka kiedyś uciekło z atmosfery). W ten sposób MAVEN pomoże w szukaniu śladów życia na Marsie. Mając wiedzę jak działalność organizmów żywych wpływa na strukturę izotopową pierwiastków w atmosferze, pomiar tej struktury na Marsie dopełni obraz uzyskiwany przez Curiosity w podobnych pomiarach.

NGIMS zgromadzi dane na wysokościach 125-400 km. Jest w stanie wykrywać wiele gazów m.in.wodór, azot, tlen, argon czy tlenki węgla. Dokona pomiaru stosunków izotopowych pierwiastków: węgla, azotu, tlenu i argonu.

Instrument ma wagę 14 kg i jest umieszczony w kontenerze o rozmiarach 41.4 cm x 39.6 cm x 21.8 cm na ruchomej platformie, która w trakcie pomiarów będzie zorientowana przed sondą, w kierunku ruchu po orbicie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s