SEP

Solar Energetic Particle (SEP) – instrument, który zmierzy ilość protonów, elektronów i jonów helowych docierających ze Słońca. Urządzenie to potrafi zmierzyć zarówno energię dostarczaną przez Słońce do atmosfery jak i kierunek, z którego te cząstki przylatują. SEP powie jak dużo tej energiSEPi przychodzi podczas zwiększonej aktywności słonecznej jak i odpowie na pytanie gdzie ta energia jest absorbowana, i jak cząsteczki wpływają na podgrzewanie wyższych warstw atmosfery jak i jonizowanie w niej gazów. Powiąże ponadto przypływ tych cząstek z procesami ucieczki gazów.

Urządzenie występuje na sondzie w dwóch bliźniaczych egzemplarzach. Każdy z nich ma kształt sześciennej skrzynki, w której znajdują się dwa sensory: jeden odpowiedzialny za wykrywanie jonów, drugi elektronów. Instrumenty umieszczone są na dwóch sąsiednich rogach, ustawione pod różnymi kątami (względnie 90 stopni – rys. obok).

O tym co dokładnie mierzy SEP, czyli o wysokoenergetycznych cząstkach pochodzących od Słońca powiemy wkrótce w artykule „Czym w ogóle są SEP?”

Ułożenie sensorów SEP na sondzie MAVEN

Ułożenie sensorów SEP na sondzie MAVEN

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s