SWIA

Solar Wind Ion Analyzer – analizator jonów, pochodzących od wiatru słonecznego. Instrument ten wchodzi w skład pakietu analizującego cząstki i pola. Jego głównym zadaniem będzie zmierzenie jaki wpływ ma wiatr słoneczny na górne warstwy marsjańskiej atmosfery.

SWIA

SWIA

Do jego podstawowych celów należeć będą: określenie stopnia jonizacji gazów atmosferycznych przez przekaz ładunku pochodzącego z wiatru słonecznego, ustalenie przyspieszenia uzyskiwanego prze powstałe jony w wyniku działania siły Lorentza, pomiar ilości energii przechodzącej przez marsjańską magnetosferę, a pochodzącej od Słońca, zbadanie procesów plazmowych zachodzących w otoczeniu planety.

Cele instrumentu osiągnięte zostaną poprzez obserwację właściwości wiatru słonecznego (gęstości występowania jonów, ich temperatury i prędkości), pomiar wymiany ładunków między atmosferą a wiatrem słonecznym oraz określenie przepływu plazmy zarówno w obrębie wiatru słonecznego jak i skąpej magnetosfery Marsa.

Instrument ma masę 2kg i znajduje się w korpusie sondy. Pozwala na detekcję jonów o energiach od 5 eV/q do 25 keV/q. Jest w stanie pracować w rozdzielczości czasowej 4s.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s