ChemCam

Okrągłe "oko" na maszcie łazika to właśnie CHEMCAM

Okrągłe „oko” na maszcie łazika to właśnie CHEMCAM

ChemCam to ciekawa kombinacja, składa się ze specjalnej teleskopowej kamery o ogniskowej 110mm i lasera. Służy do wstępnej analizy składu chemicznego marsjańskich skał. ChemCam dostarcza informacji o interesujących skałach, którym warto przyjrzeć się lepiej. Pamiętajmy że proces dokładnej analizy składu skały trwa kilka dni, a czas misji jest ograniczony. ChemCam pozwala pobieżnie przejrzeć się i wybrać interesujące skały korzystnie wpływając na czas decydowania o celu badań.

Sam pomiar polega na „uderzeniu” powierzchni skały promieniem lasera. W miejscu trafienia niewielki fragment skały, wielkości główki od szpilki, zamienia się na ułamek sekundy w obłoczek zjonizowanego gazu – plazmę.  Zjawisko to obserwuje kamera i zarejstrowany obraz przekazuje do spektrometrów znajdujących się we wnętrzu łazika. Obraz plazmowej iskry rejestrowany jest na matrycy CCD o rozdzielczości 1024×1024 a do spektrometrów przesyłany jest 6m światłowodów.

Spektrometr analizuje widmo badanej iskry od ultrafioletu do podczerwieni (długość fali 240nm do 850nm, w sumie 6144 pomiary) i porównuje z widmami dla określonych pierwiastków. Pomiary  pozwalają odnaleźć zawarte w skałach i ziemi pierwiastki takie jak sód, magnes, glin, krzem, wapń, potas, tytan, mangan, żelazo, wodór, tlen, beryl, lit, siarkę, azot, fosfor i stront. Ponieważ instrument rozpoznaje tlen i wodór, może okazać się pomocny w odnajdywaniu śladów wody na Marsie. Promień lasera może również „zdmuchnąć” nagromadzony na skałach pył, poprzez kilkukrotne trafienie w to samo miejsce.

badanie CHEMCAM, przed i po

badanie CHEMCAM, przed i po

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s