CheMin

Curiosity został wyposażony w „podręczne” laboratorium pozwalające na analizę startego na pył materiały skalnego. CheMin (Chemistry and Mineralogy), bo tak nazywa się laboratorium, to jedno z dwóch urządzeń badających skały poddane wcześniej mechanicznej obróbce. Celem CheMin jest rozpoznanie oraz określenie ilości minerałów w badanych próbkach.

Badanie wykonane przez CheMin opiera się na promieniowaniu X. Każda badana próbka to zmielone skały a te z kolei są zbudowane z kryształków minerałów. Cechą kryształu jest jego uporządkowana i powtarzalna konstrukcja atomowa, zależnie od rodzaju minerału. Inaczej mówiąc, promieniowanie rentgenowskie skierowane na kryształ  rozprasza się w przewidywalny dla danego kryształu sposób. Znając kąty rozproszenia  promieniowania naukowcy są w stanie odgadnąć strukturę badanego minerału. Intensywność promieniowania wskaże z kolei na jego ilość w badanej próbce.

Rozdrobnioną próbkę dostarczy do urządzenia mechaniczne ramię, samo laboratorium znajduje się w „brzuchu” łazika. Jest to kostka o krawędzi 25cm ważąca 10kg. Niewielkie wymiary są ogromną zaletą CheMin, urządzenie trafiło na rynek przyrządów geologicznych zastępując znacznie większe instrumenty używane dotychczas (zob. zdjęcie obok).

Badany materiał dostaje się do wnętrza laboratorium przez specjalny tunel, zaczynający się w obudowie łazika i zabezpieczony przed dostępem niechcianego materiału. Specjalny mechanizm wibracyjny przesuwa drobiny skał w głąb łazika. W środku zebrane zostają do specjalnej, dysko-kształtnej komórki wielkości guzika. 32 takie komórki zamontowane są na specjalnym kole, które obracając się dostarcza odpowiednią próbkę pod instrument badawczy. 5 komórek zawiera próbki przywiezione z ziemi, służące kalibracji instrumentu.

Każda analiza próbki trwa około 10 godzin. Naświetlane próbki są wprawiane w drganie – przypadkowe ułożenie cząstek pyłu zwiększa dokładność analizy. W drgania wprawia je pizoelektryczny mechanizm wbudowany w mocowanie komory próbki. Ten sam mechanizm używany jest przy opróżnianiu i napełnianiu komory.

Proces naświetlania próbki Polega na wyemitowaniu z wiązki promieniowania rentgenowskiego, które przenika przez próbkę i trafia do detektora, który mierzy zarówno kąty rozproszenia promieniowania, energię dla każdego promienia oraz promieniowanie wtórne, które zostało wypromieniowane przez badany materiał.

Jest to pierwszy przyrząd na powierzchni Czerwonej Planety, pozwalający z dużą dokładnością określić skład mineralny marsjańskiej gleby i skał. Badanie pozwoli określić zawartość geoskładników powyżej 3% masy badanej próbki.

Wiedza o składzie marsjańskiej gleby pozwoli określić warunki w jakich ona powstawała. Minerały powstają w określonych warunkach, dla powstania jednych niezbędna jest woda, inne formują się w wysokiej temperaturze albo ciśnieniu. Niektóre minerały są przydatne życiu (mogą służyć jako pożywienie dla niektórych organizmów). Badanie pozwoli sprawdzić i potwierdzić czy na Marsie kiedykolwiek istniały warunki sprzyjające życiu.

CheMin został wyprodukowany przez NASA Ames Research oraz Blake and Philipe Sarazin of inwitu Inc. Z Campbell, obie instytucje mieszczą się w Kalifornii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s