DAN

DAN diagramDynamic Albedo of Neutrons to swoista „różdżka” poszukująca związanego wodoru (np wody) i związków zawierających grupę wodorotlenową (-OH) za pomocą wiązek neutronów.

Technologię tę na Ziemii wykorzystuje się m.in. do poszukiwania ropy. W kosmosie wykorzystywana była kilkukrotnie przy badaniach Księżyca oraz Marsa.

Misja Couriosity pozwoli po raz pierwszy przeprowadzić tego rodzaju badania na powierzchni planety. Urządzenie emituje do podłoża strumień neutronów i mierzy ich rozproszenie, pozwalając z dużą dokładnością określić występowanie wodoru do 50cm w głąb powierzchni planety. Urządzenie z dużą dokładnością rejestruje energie powracających neutronów oraz ich opóźnienie. Gwarancja DAN obejmuje 10mln impulsów i tyle samo neutronów przypadających na jeden. To powinno wystarczyć na setki kilometrów podróży przez krater.

Badania DAN są uruchamiane w chwili postoju łazika. Przemieszczający się robot będzie również przystawał na krótkie momenty właśnie w celu wykonania badania DAN. Pomiary mogą wskazać na występowanie wody w glebie, choć najprawdopodobniej znajdziemy tam tylko sole i minerały zawierające wodór. Mogą one zawierać śladowe ilości wody z wodnej przeszłości planety. Jest raczej niewielkie prawdopodobieństwo odnalezienia lodu wodnego na obszarze krateru Gale’a.

DAN może również wykazać zmiany wilgotoności związane z marsjańskimi porami roku. Pomogło by to zrozumieć cykl wodny na powierzchni czerwonej planety.

PIA16809_ip

Częściowo opracowane pomiary z pierwszych miesięcy badań MSL

Urządzenie zostało wynalezione i opracowane przez Rosyjski Instytut Badań Kosmicznych we współpracy z Rosyjskim Instytutem Automatyki i Rosyjskim Instytutem Badań Nuklearnych.

2 thoughts on “DAN

  1. Pingback: Aktualności Curiosoity, sol. 62 – 78 | misja:MARS

  2. Pingback: Konferencja prasowa Curiosity na LPSC | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s