MAHLI

MAHLI bez obudowy

Kamera w jaką wyposażono ramię robota nosi nazwę Mars Hand Lens Imager i służy obrazowaniu drobnych rzeczy w powiększeniu. Inaczej mówiąc jest to aparat z obiektywem makro i autofokusem. Dzięki mobilności ramienia urządzenie służy również do fotografowania krajobrazu i samego robota.

Badania wykonywane przy pomocy MAHLI to analiza form skalnych w powiększeniu. Kształt, kolor i uporządkowanie (struktura mineralna) pozwala geologom na wnioskowanie o rodzaju skały, jej pochodzeniu oraz procesom jakie oddziaływały na nią w przeszłości. Dla przykłady skały o ostrych krawędziach wskazują na brak przesuwania skały w czasie (w innym wypadku krawędzie byłyby przytępione).

MAHLI pozwoli na wstępną selekcję materiału jaki zostanie poddany badaniom za pomocą pozostałego oprzyrządowania Mars Science Laboratory. MAHLI jest takim naukowym okiem, jakie udało się amerykańskiej agencji umieścić w kraterze Gale.

Struktura mineralna skały bogatej w związki cynku i krzemiany

Instrumenty podobne MAHLI są na wyposażeniu bliźniaczych łazików Spirit i Opportunity. MAHLI jest ich doskonalszą wersją, pozwala na wykonywanie kolorowych zdjęć oraz został wyposażony w mechanizm fokusa. Dłuższe ramie robota pozwala na obrazowanie z wyższych wysokości oraz zaglądanie za przeszkody, które robot spotka na swojej drodze.

Przy największym zbliżeniu (soczewka 21mm od badanej skały) MAHLI pozwoli na uzyskanie obrazu o rozdzielczości 14 mikrometrów na piksel. Przy fotografowaniu obiektów z odległości 70cm rozdzielczość pozwala na oddanie połowy milimetra na piksel. Kamera skierowana na robota pozwoli na wykonanie zdjęcia „serwisowego”albo jak kto woli marsjańskiego selfie.

Rozjaśnieniu fotografowanych obiektów służą dwie diody emitujące światło białe. Kolejne dwie diody emitują światło o długości fali 365nm (ultrafiolet). Dzięki nim możliwe będzie odnajdywanie specyficznych minerałów.

Seria zdjęć MAHLI po złożeniu ukazała łazika wewnątrz krateru w lutym 2013 roku.

Seria zdjęć MAHLI po złożeniu ukazała łazika wewnątrz krateru w lutym 2013 roku.

Rozdzielczość matrycy MAHLI wynosi 1600×1200 punktów, zdjęcia po wykonaniu przechowywane są w 8Gbitowej pamięci flash. Zapisywane są w formacie RGB. Oprogramowanie łazika pozwala na łączenie 8 zdjęć.

Na wyposażeniu łazika jest specjalna tablica pozwalająca na kalibrację kamery (kolorów, balansu bieli, fokusa i innych)

Urządzenie zaprojektowano, wykonano a także jest zdalnie operowane przez naukowców z Malin Space Science Systems w San Diego.

3 thoughts on “MAHLI

  1. Pingback: Pobieranie próbek czas zacząć! | misja:MARS

  2. Pingback: Marsjańskie fotografowanie nocą | misja:MARS

  3. Pingback: Aktualności Curiosity: Listopad | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s