MastCam

Punkt widzenia marsjańskiego łazika znajduje się na wysokości 2 m. Na jego „oczy” składają się dwie dwu-megapikselowe , kolorowe kamery. W dokumentacji NASA nazywane są po prostu Mastcam. Prawe oko pozwala na teleskopowe zbliżenia, dostarczając szczegółowych danych na temat obiektów znajdujących się w pewnej odległości. Ogniskowa „oka” wynosi 100mm, stąd nazwa Mastcam 100. Efektywna rozdzielczość pozwala na oddanie około 7cm skrawka obiektu odległego o 1km na jednym pikselu, zaś dla bliskich obiektów (do dwóch metrów) wartość ta rośnie do 150 mikronów. Lewe „oko”, Mastcam 34 różni się od prawego. Przeznaczone jest do obserwacji otoczenia. Obrazy złapane tym aparatem cechuje większy kąt widzenia – 18 stopni szerokości i 15 stopni wysokości, czyli 3 krotnie szerzej niż Mastcam 100. Obydwie kamery rejstrują obraz w rozdzielczości 1600×1200 pikseli i pozwalają na nagrywanie wideo 3D. Rozdzielczość takiego materiału będzie wynosić 720 lini przy częstotliwości 4 do 7 klatek na sekundę (w zależności od warunków oświetleniowych).

Przeznaczeniem Mastcam 34 jest dostarczenie kompletnego obrazu otoczenia łazika, w kolorze, do późniejszej analizy przez naukowców na Ziemii. Czas pobierania takiej kompletnej panoramy wynosi 25 minut. Obraz pozwala również łazikowi na bezpieczne poruszanie się po marsjańskiej pustyni. W celu badania obiektów z bliska, w dużym powiększeniu, curiosity użyje swojego prawego oka. Dodatkowym atutem zastosowanego teleobiwektywu oraz wysokośc na jakiej się on znajduje jest możliwość wyszukiwania trasy po jakiej łazik się porusza.

Warto zaznaczyć że kamery jakimi posługuje się Couriosity to pierwsze urządzenia na Marsie działające w oparciu o filtr Bayera RGGB. To rozwiązanie popularne jest w domowych aparatach i pozwala na cyfrową fotografię w kolorze przy jednorazowj ekspozycji matrycy. Zainteresowani znajdą szczegóły na wiki:www.en.wikipedia.org/wiki/Bayer_filter .

Poza standardowym filtrem RGB kamery Mastcam wyposażone są w kilka innych filtrów pozwalających na badanie oświetlenia innego niż odbierane przez ludzkie oko. Dodatkowo na wyposażeniu masztu jest system uniemożliwiający „zapyleniu” się soczewek. Zgadnijcie dlaczego ważną rolę odgrywają tam elektromagnesy? Podpowiem że ma to związek z rdzawym kolorem planety.

Kamery zostały opracowane w firmie Malin Space Science Systems z San Diego.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s